Nöbetçi Eczaneler
ECZ
 

Nöbetçi Eczane Yok veya Girilmemiş
 
Eczane Adresleri
     Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı
 

Metin Boyutu : 11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

 

KIRIM- KONGO KANAMALI ATEŞİ HASTALIĞI (KKKA)

 

Virüslerin neden olduğu ateş, cilt içi ve diğer alanlarda kanama gibi bulgular ile seyreden kene kaynaklı bir hastalıktır.

Virüs, sığır, koyun, keçi, yabani tavşan ve tilki gibi hayvanlardan tespit edilmiştir. Göçmen kuşlarda da bulunan virüs, ülkemizde Hyalomma cinsi keneler vasıtasıyla geniş bir alana yayılmaktadır. Kene ve konak hayvanlarda hastalık nadirdir. İnsanlarda hastalık sıklıkla mevsimsel olarak mayıs ve ekim ayları arasında görülmektedir.

Hastalık için çiftlik çalışanları, çobanlar, kasaplar, mezbaha çalışanları, et ve et ürünleri market işçileri gibi tarım çalışanları ve hayvancılık ile uğraşanlar, veterinerler, hasta hayvan ile teması olan ve akut hastalarla temas olasılığı bulunan salgın bölgelerde görev yapan sağlık personeli, askerler, kamp yapanlar risk altındadır.

Kuluçka süresi genellikle 1-3 gündür. İnsanlarda; hastalık ateş, üşüme-titreme yaygın kas ağrıları, bulantı-kusma, ishal, yüzde kızarıklık, karaciğerde büyüme ve kanama ile kendini gösterir.

Tüm enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi KKKA’da da korunma ve kontrol önlemlerinin alınması çok önemli ve gereklidir. Tedavisi bulgulara göre yapılmaktadır. Korunmada;

a- Hasta ve hastanın sekresyonları, konakların vücut sıvıları ile temas önlenmelidir.

b-Kene mücadelesi.

c-Vücuttan kene uzaklaştırılmalıdır. (Elle tutulmadan)

d-Akşamları riskli bölgeden eve dönüldüğünde herkes üzerinde kene araması yapmalı, yaptırmalıdır.

e- Özelikle kırsal alanlarda dolaşılırken açık renkli kıyafetler, çizme giyilmeli veya pantolon paçaları çorap içine alınmalıdır.

 


 
Yazdır
 Yukarı Çık

 

 

 

mobil porno


Anket
 

   Aile Hekiminizden Memnun musunuz?

    
    
    
    

     
 
 
 
 


 

Amasya Saglik Mudurlugu- Amasya